Rozpoczęła się kolejna edycja konkursu „Wsparcie inicjatyw poradniczych (Wip)” realizowanego w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022-2033, nadzorowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW- CRSO).
Stowarzyszenie „Wiatraki Mazur”, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Żywiecka Fundację Rozwoju i Fundacja Nauka dla Środowiska, zaprasza do udziału w konkursie grantowym „Wsparcie inicjatyw poradniczych”.
Rządowy Program Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022-2033 dotyczy organizacji poradnictwa działających na rzecz upodmiotowienia osób doświadczających trudności życiowych, niesamodzielnych, niezaradnych życiowo, znajdujących się w kryzysie, wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym, kształtując tym samym system wartości wspólnoty i wyrażając interesy społeczeństwa obywatelskiego.
Organizacje poradnicze poprzez realizację funkcji usługowej oraz artykulację i rzecznictwo interesów osób i grup społecznych, przyczyniają się do budowy i rozwoju dojrzałego społeczeństwa obywatelskiego, w którym osoby, które z różnych powodów znalazły się na peryferiach życia społecznego mogą skorzystać z praw przysługujących obywatelom w demokratycznym państwie.
W ramach Programu wspierane jest świadczenie usług poradniczych w następujących obszarach:
- poradnictwo prawne;
- poradnictwo obywatelskie;
- poradnictwo psychologiczne;
- poradnictwo rodzinno-pedagogiczne;
- poradnictwo konsumenckie;
- poradnictwo zawodowe.
Celem strategicznym Programu jest wzmocnienie działalności statutowej pożytku publicznego i rozwoju instytucjonalnego organizacji poradniczych jako partnera państwa w procesie upodmiotowienia obywateli. Wsparcie udzielone organizacjom obywatelskim, działającym w systemie poradnictwa oraz poprawa stabilności ich funkcjonowania powinny się przyczynić do zwiększenia efektywności i skuteczności tego systemu.
Program składa się z czterech Priorytetów:
Priorytet 1. Rozwój instytucjonalny: stabilność i nowoczesność organizacji poradnictwa i poprawa jakości świadczenia usług - priorytet ten zakłada wsparcie organizacji prowadzących poradnictwo i wspierających poradnictwo w zakresie ich rozwoju instytucjonalnego.
Konkurs przeznaczony jest dla grup nieformalnych oraz organizacji poradniczych, nieposiadających osobowości prawnej, działających przy lokalnych organizacjach pozarządowych. Obszar objęty konkursem, którego Operatorem jest Żywiecka Fundacja Rozwoju, to: woj. śląskie, dolnośląskie, opolskie oraz łódzkie.
Czas na składanie wniosków jest do 30 kwietnia 2025 r.
Szczegóły konkursu wraz z jego Regulaminem, znajdą Państwo na stronie Żywieckiej Fundacji Rozwoju.