XIV edycja Konkursu „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”

PIĘKNE JEST NASZE MAZOWSZE, BO PIĘKNI LUDZIE SĄ JEGO MIESZKAŃCAMI!     

W XIV edycji Konkursu „Mazowieckie Barwy Wolontariatu" Kapituła oceniła 97 zgłoszeń: wolontariat młodzieży (38), wolontariat dorosłych (37), wolontariat seniorów (13), kategoria specjalna – Organizator wolontariatu (9).

Kapituła Konkursu oceniała Kandydatki/ów biorąc pod uwagę następujące kryteria:

  1. działalność społeczna w okresie od 1 września 2023 r. do 31 sierpnia 2024 r., w tym różnorodność podejmowanych działań, inicjatyw, innowacyjność, trafność udzielonej pomocy/wsparcia, zakres i efektywność działań (liczba osób objętych pomocą/wsparciem oraz ich charakterystyka, obszar działań, częstotliwość udzielanej pomocy/wsparcia);
  2. długofalowe zaangażowania oraz współpraca partnerska (opis całokształtu społecznej działalności i współpracy z różnymi podmiotami na przestrzeni 3 ostatnich lat.

W tegorocznej edycji, na posiedzeniu 31 października br. Kapituła Konkursu wyłoniła w 4 kategoriach, z podziałem na wolontariat indywidulany i wolontariat grupowy, 7 laureatów i 13 wyróżnionych. 

Po drugi laureata wybierali także mieszkańcy Mazowsza głosując na kandydatów w kategorii „Nagroda mieszkańców Mazowsza”. Łącznie oddano 8 200 głosów. Najwięcej głosów zdobyły i tym samym zostały Laureatkami Magdalena, Oliwia, Natalia Linowskie - Szlachetna Paczka Sierpc.

Dziękujemy za nadesłane zgłoszenia,
a Laureatom i Wyróżnionym gratulujemy!

 

Laureaci


KATEGORIA WOLONTARIAT MŁODZIEŻY


WOLONTARIAT INDYWIDUALNY

LAUREAT: Krzysztof Malinowski - wyjątkowy wolontariusz Fundacji Ronalda McDonalda, który z pełnym zaangażowaniem wspiera dzieci i ich rodziny w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W ciągu pięciu lat wolontariatu poświęcił setki godzin na różnorodne działania, od organizowania akcji świątecznych (przygotowanie prezentów dla ponad 300 dzieciaków przebywających na 26 oddziałach szpitala), po codzienną pomoc w szpitalu (odmalował część pomieszczeń na Oddziale Psychiatrii DSK UCK WUM). Jego konsekwencja, pomysłowość i umiejętności techniczne wyróżniają go spośród innych wolontariuszy. Zawsze gotowy do działania, emanuje empatią i życzliwością. Przykład - regularnie zabiera dzieci, zwłaszcza z Oddziałów Onkologii i Hematologii, na przejażdżki po korytarzach szpitala samochodzikami elektrycznymi. Umie wywołać uśmiech na twarzy dzieci i zainspirować swoich rówieśników.

WYRÓŻNIENIEKira Sukhoboichenko - wyjątkowa liderka, która zainspirowała tysiące osób swoimi działaniami. W 2018 roku założyła Fundację Międzynarodowy Ruch Latających Plecaczków/Flying Bag, w której z pełnym oddaniem działa przez 80% swojego czasu całkowicie pro bono. Od tamtej pory zorganizowała aż 11 konferencji w prestiżowych miejscach, takich jak Google Campus, Warsaw Spire czy Sejm RP, gdzie stworzyła przestrzeń do dialogu i współpracy między młodzieżą a dorosłymi. 
Od 2022 roku pełni funkcję koordynatorki centrum integracyjno-adaptacyjnego dla osób z Ukrainy. Kira łączy w sobie empatię, skuteczność oraz umiejętność tworzenia przyjaznego i wspierającego środowiska dla wolontariuszy. Jej działania mają realny, długofalowy wpływ na rozwój społeczności i są doskonałym przykładem, jak zaangażowanie jednej osoby może przyczynić się do poprawy jakości życia wielu ludzi. Pozytywny wpływ rodzi pozytywny wpływ - motto Kiry.

WOLONTARIAT GRUPOWY

LAUREAT: AVECIARZE - złota ósemka: Marysia, Natalia, Ala, Ola, Paulina, Ewa, Patryk i Filip, poznajcie niesamowitych licealistów i studentów. Słyszeliście o SUPER BUDZIE? Albo o kultowych Już POWSTAŃCZYCH KAJAKACH? A może braliście udział w AKADEMII KAJAKOWEJ? Albo słyszeliście o JUWENALIACH III WIEKU? Te projekty są rozpoznawalne na całym Mazowszu, ale tak naprawdę mogą się odbywać dzięki ekipie AVECIARZY - młodzieżowych wolontariuszy, którzy od 8 lat pokochali je całym sercem i poświęcają im każdą wolną chwilę. Dzięki ich zaangażowaniu każdego roku 8 tys. osób od dzieci po seniorów, w tym osoby z niepełnosprawnościami mają szansę na ciekawą, wartościową i bezpieczną przygodę edukacyjną, kulturalną lub kajakową. Prowadzą Białołęcki Uniwersytet Dzieci - SUPER BUDĘ, Białołęcki UTW - SUPER BUDĘ GOLD OLD, animują spływy kajakowe dla osób z niepełnosprawnościami, łączące pokolenia oraz upamiętniające powstańcze wiślane przeprawy przez Wisłę w 1944 roku, prowadzą międzynarodowe spotkania młodzieży z Polski, Litwy i Ukrainy! A to tylko wycinek ich niesamowitej działalności. 

WYRÓŻNIENIE: Szkolna Grupa Wolontariatu przy Szkole Podstawowej nr 4 im. Józefa Piłsudskiego w Otwocku - CZWÓRKOWI WOLONTARIUSZE, w myśl łacińskiego zdania, jeśli możesz uczynić wyłącznie coś małego, to właśnie to powinieneś zrobić. Są chętni, ich decyzje są dobrowolne i zgodne z ich wolą, aby zaangażować się w działalność społeczną. Nie straszne są im zbiórki i kwesty w sowitym deszczu, siarczystym mrozie i palącym słońcu. Z siłą Herkulesa układają, segregują i dostarczają wszelkie prezenty i paczki. ICH wrażliwe wyostrzone zmysły wyczuwają osoby potrzebujące pomocy, otwarte serca i pomocne dłonie niosą pomoc i radość.
W chwilach zmęczenia i wyczerpania kierujemy się słowami Matki Teresy z Kalkuty "... My sami czujemy, że to co robimy, to tylko kropla w oceanie. Ale ocean byłby mniejszy z powodu tej brakującej kropli".
 
WYRÓŻNIENIESzkolny Klub Wolontariusza działający w Szkole Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku - kreatywna młodzież systematycznie i z sukcesem realizuje swoje pomysły np. szkolną wymianę roślin "Zielono mi" czy "Biuro Rzeczy Znalezionych". Uczniowie angażują się w krótkotrwałe akcje oraz długofalowe działania. Najważniejszy jest dla nich bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem, spotkanie, szczera rozmowa. Promują wolontariat i postawy prospołeczne. Dzielą się swoim wolnym czasem i umiejętnościami, aby zmieniać świat na lepsze. Szkolny Klub Wolontariatu to przestrzeń dla uczniów, którzy mogą wymieniać informacje, współpracować, tworzyć grupy, wyrażać opinie i zabierać głos w dyskusjach społecznych. Życzliwość, bycie z innymi, samorealizacja, energia, dowartościowanie, poczucie bycia potrzebnym, odpowiedzialność, czas przeznaczony na czynienie dobra, satysfakcja, to cech Super Wolontariuszy.

KATEGORIA WOLONTARIAT DOROSŁYCH 


WOLONTARIAT INDYWIDUALNY

LAUREATKinga Witkowska-sołtyska sołectwa Bodzanów - kobieta torpeda, szybciej myśli, czy robi? Pojawia się tam gdzie potrzebna jest pomoc. Przede wszystkim żona i matka dwóch chłopców, od urodzenia mieszkanka Bodzanowa. Zanim została sołtysem to jej starania doprowadziły do utworzenia w bodzanowskim przedszkolu sali integracji sensorycznej. Sala dziś cieszy się dużym zainteresowaniem dzieci, które mogą realizować zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju. Jest przykładem osoby, która poprzez swoją działalność społecznikowską i wolontariat przyczynia się do realnych zmian w swojej miejscowości, dając jednocześnie inspirację dla innych do podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego. Pomysłodawczyni II Bodzanowskiego Meczu Towarzyskiego pt. Gramy dla Oli, podczas którego odbyła się zbiórka na leczenie dla chorej na złośliwy nowotwór. Koordynatorka sztabu Operacji Czysta Rzeka w Bodzanowie, odegrała kluczową rolę w mobilizacji lokalnej społeczności do działania na rzecz ochrony rzeki Mołtawy. Zachęcając mieszkańców Bodzanowa do działania organizuje spotkania pt. Meliski u sołtyski. Zawsze gotowa do pomocy, bezinteresownie angażuje swój czas i energię.

WYRÓŻNIENIE: Michał Nitek - nauczyciel geografii w VII LO im. Juliusza Słowackiego w Warszawie, to postać, która łączy w sobie pasję do nauczania z niezwykłą umiejętnością inspirowania do działania. Jego motto „Robimy, co możemy, a nawet jeszcze więcej" idealnie odzwierciedla jego podejście do życia i pracy. Michał motywuje do pokonywania własnych ograniczeń, a mobilizując do aktywności na rzecz potrzebujących, pokazuje, jak wielką moc ma wspólne działanie. Kiedy jeden z jego podopiecznych potrzebował wsparcia finansowego na leczenie, Michał nie wahał się ani chwili. Zorganizował akcję wolontariatu, która błyskawicznie zaangażowała uczniów, rodziców oraz lokalną społeczność, a jej zasięg szybko osiągnął ogólnopolski wymiar. Jego determinacja i umiejętność jednoczenia ludzi sprawiła, że w niezwykle szybkim czasie, udało się zebrać potrzebną kwotę. Michał Nitek to nie tylko nauczyciel, ale prawdziwy lider pomocy, który swoim przykładem pokazuje, jak ważna jest współpraca w trudnych chwilach. Dzięki takim osobom jak on nasz świat staje się lepszym miejscem.

WYRÓŻNIENIE: Edyta Frańczuk - nauczyciel i wychowawca w Społecznej Szkole Podstawowej nr 10 STO w Warszawie i w tym środowisku działa, prowadząc Szkolne Koło Wolontariatu oSTOja, które założyła w 2018 roku. Jest osobą pełną empatii, otwartą na ludzi i ich potrzeby. Jej atutami są także kreatywność, umiejętność nawiązywania relacji, komunikatywność i wytrwałość w dążeniu do celu. Wyróżnia się wrażliwością, pomysłowością i świetną organizacją, dzięki czemu osiąga wspaniałe efekty inicjowanych przez nią działań. Zaraża osobistym przykładem, gotowością do wsparcia każdej potrzebującej osoby i zaangażowaniem w niesieniu bezinteresownej pomocy. Pozyskuje do współpracy nie tylko uczniów, ale także rodziców i nauczycieli. Działalnością wolontarystyczną obejmuje zasięgiem nie tylko lokalne środowisko, ale także działania pomocowe o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim m.in. cyklicznie odwiedza domy opieki społecznej, domy dziecka i świetlice środowiskowe, organizuje ciekawe zajęcia i akcje włączające i dające wsparcie potrzebującym, współpracuje z fundacjami m.in. Synapsis, Wolne Miejsce, Fundacją Świętego Mikołaja, Świat na Tak, Dziedzictwo Kresowe.

WOLONTARIAT GRUPOWY

LAUREAT: Grupa "Pomaganie jest fajne" - zespół 10 wolontariuszy w wieku od 18 do 63 lat, działających od 6 lat na Mazowszu. Ich działalność skupia się na wsparciu osób wykluczonych, w kryzysie bezdomności, a także dorosłych w spektrum autyzmu. Współpracują z Klubokawiarnią "Życie jest fajne", tworząc przestrzeń wsparcia dla dorosłych osób w spektrum autyzmu. Wydają co tydzień 200 posiłków dla osób bezdomnych. Organizują zbiórki na rzecz pacjentów szpitali psychiatrycznych (np. skarpetek z życzeniami), a także angażuje się w akcje charytatywne i wspiera uchodźców z Ukrainy i Czeczenii. Działają bezinteresownie i z zaangażowaniem na rzecz innych.

WYRÓŻNIENIELokalne Stowarzyszenie na Rzecz Bezdomnych Zwierząt Psijazna Dłoń - od ponad 5 lat walczy z bezdomnością psów na terenie miasta Raciąża. Prowadzi miejską przechowalnię, w której średnio przebywa od 5 do 12 psów oraz około 10 kotów. Stowarzyszenie liczy 6 członków, których każdy dzień zaczyna się i kończy pracą związaną z opieką nad swoimi podopiecznymi poświęcając swój prywatny czas i życie osobiste. Dzięki działalności stowarzyszenia od 2019 roku kochający dom znalazło około 170 zwierząt.

WYRÓŻNIENIE: Sąsiedzki Klub Wolontariuszy - kilkunastu wolontariuszy z powiatu piaseczyńskiego. Pomagają m.in. osobom starszym, osobom z niepełnosprawnością umysłową, uchodźcom, osobom w kryzysie bezdomności. Organizują zbiórki rzeczowe, ale też atrakcje dla mieszkańców DPS (np. bale karnawałowe, spotkania przy grillu). Włączają do swoich akcji znajomych oraz mieszkańców swojego powiatu. Nie ma dla nich rzeczy niemożliwych, często muszą działać szybko gdy jest jakaś nagła potrzeba.

WYRÓŻNIENIE: Mańkowski Team - tworzy pięć Wolontariuszek: Ewa Jankowska, Wioletta Kamińska, Katarzyna Zielińska, Małgorzata Kwasiborska, Jolanta Mielczarek. Zawsze pomocne, empatyczne, troskliwe. Gotowe, aby wysłuchać i wesprzeć dobrym słowem i czynem. Mańkowski Team to kobiety, które dobrowolnie angażuję się w różne działania na rzecz osób i instytucji, nie oczekując żadnego poklasku. Cały zespół wyróżnia empatia, odpowiedzialność i zaangażowanie w realizację akcji skierowanych do osób potrzebujących.


KATEGORIA WOLONTARIAT SENIORÓW


WOLONTARIAT INDYWIDUALNY

LAUREAT: Renata Szcześniak - mieszkanka Pruszkowa, nauczycielka z blisko 40-letnim stażem, pracująca emerytka, seniorka. Entuzjastka życia i pomocy innym! "Zakręcona" na punkcie pracy zawodowej i społecznej. Zaangażowana w takie aktywności jak: cotygodniowy parkrun, Foodsharing (jadłodzielnia), WOŚP, redakcja Pruszkowskich Wieści, Parafiada, Budżet Obywatelski, pikniki i akcje charytatywne. Współpracuje z różnymi środowiskami, zainteresowana sprawami lokalnymi (m.in. plan ogólny, nasadzenia, pomoc sąsiedzka, parkingi K&R, Kluby Seniora), otwarta na potrzeby innych. Pogodzenie wymagającej pracy zawodowej, w której również, dodatkowo, angażuje się społecznie, z samokształceniem, wieloma aktywnościami, a przede wszystkim regularnym, systematycznym wolontariatem jest dla Renaty wyzwaniem. A komentarze, w stylu: "Że też Tobie chce się to wszystko robić", przyjmuje z uśmiechem i wielką satysfakcją.

WYRÓŻNIENIE: B. Ewa Gołębiewska - prowadząc Stowarzyszenie "Ponad Miedzą", wspiera osoby w kryzysie bezdomności, ubogie, zagrożone wykluczeniem społecznym. Budzi zaufanie, buduje więzi. Mówi głosem tych, których nie słyszymy, głosem ludzi żyjących na marginesie. Podkreśla, że życie na marginesie nie definiuje ludzi jako margines.

WYRÓŻNIENIE: Janusz Bukowski - wolontariusz od 1992 roku, człowiek o niezwykłym sercu i pasji do pomagania innym, Kawaler Ordery Uśmiechu. Inicjator wielu akcji charytatywnych, które od lat zmieniają życie osób z niepełnosprawnościami, chorych oraz tych potrzebujących wsparcia. Jego działania, takie jak organizacja biegów charytatywnych „Wybiegaj Sprawność" czy „Wybiegaj Krew i Szpik", zbiórki krwi oraz wsparcie rehabilitacji dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, to tylko część jego imponującego dorobku. Zasłużony honorowy dawca krwi, który oddał blisko 60 litrów krwi oraz założyciel Klubu Honorowych Dawców Krwi 77 w Warszawie.

WYRÓŻNIENIE: Jerzy Hayder - wyjątkowy Wolontariusz, pomagający dzieciom w nauce matematyki, ale również wspierający rozmową, pełen szacunku dla ich doświadczeń, marzeń i przemyśleń. Wyróżnia go pokora wobec życia i chęć sprawiania, by przyszłość dzieci była lepsza. Przekazuje młodzieży wiarę w to, że sami mogą kształtować swój los i swoją przyszłość. Staje się dla nich nie tylko korepetytorem, ale i przyjacielem lub przyszywanym dziadkiem.

WOLONTARIAT GRUPOWY

LAUREAT: Drużyna Wolontariatu Senioralnego Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów AS - grupa 60 osób, pełnych energii i empatii, która od lat z oddaniem angażuje się w działania na rzecz lokalnych społeczności w województwie mazowieckim. Ich działalność wykracza poza standardowe formy wsparcia. To osoby, które nie tylko pomagają w codziennych aktywnościach, ale także budują więzi międzypokoleniowe, promując aktywność i integrację społeczną (np. Kawiarenka dla Seniora, pracownia świeczkarska). Wolontariusze organizują i uczestniczą w licznych wydarzeniach, zarówno charytatywnych jak i edukacyjnych, wpływając na życie setek osób rocznie (tj. 30 wizyt miesięcznie w domach seniorów, inicjatywa Asystent Seniora - wolontariusze pomagają osobom starszym, chorym w codziennych zadaniach, takich jak zakupy, spacery czy wizyty u lekarza).
Dzięki ich wsparciu seniorzy czują się bardziej zaangażowani w życie społeczne, a młodsze pokolenia uczą się, jak ważne jest wsparcie i współpraca. Wolontariusze Stowarzyszenia nie tylko dostarczają realnej pomocy, ale tworzą także przestrzeń, w której każdy, niezależnie od wieku, może czuć się potrzebny i doceniany. Ich działania są wzorem dla innych, pokazując jak solidarność i współpraca mogą pozytywnie wpływać na całe społeczności. Każdego dnia zmieniają życie innych na lepsze.

WYRÓŻNIENIE: Wolontariat Seniora Uniwersytetu Trzeciego Wieku Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka - działa prężnie i nieustannie od 2017 roku. Przez 8 lat swojej działalności oferuje pomoc wielu placówkom działającym na terenie gminy Kozienice. W szeregach Wolontariatu Seniora UTW aktualnie znajduje się 11 członków, którzy dzięki swojemu dobremu sercu wywołują uśmiech na twarzach wielu potrzebujących ludzi.


KATEGORIA SPECIALNA – ORGANIZATOR WOLONTARIATU


LAUREAT: Chorągiew Stołeczna Związku Harcerstwa Polskiego - organizacja, która od lat pełni kluczową rolę w wychowaniu dzieci i młodzieży na terenie Warszawy i okolicznych powiatów. Skupiając ponad 12000 harcerzy i zuchów oraz ponad 1200 wolontariuszy, organizacja nieustannie realizuje swoją misję wspierania wszechstronnego rozwoju młodych ludzi, kształtując ich charakter i ucząc wartości takich jak służba, braterstwo i praca nad sobą. Kadra instruktorska - wolontariusze z wielkim zaangażowaniem prowadzi działania wychowawcze, inspirując młodzież do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Na przestrzeni ostatnich lat Chorągiew Stołeczna z powodzeniem realizowała liczne projekty społeczne i humanitarne. Szczególnie wyróżniając się w działaniach na rzecz uchodźców z Ukrainy, działaniach podczas pandemii COVID-19, a także stałych i systematycznych działaniach edukacyjno-wychowawczych na rzecz dzieci i młodzieży. Zaangażowanie wolontariuszy Chorągwi Stołecznej ZHP jest wielopłaszczyznowe, systematyczne i długofalowe. Dzięki ich pracy tysiące młodych ludzi zyskuje nie tylko wiedzę i umiejętności, ale także wzorce moralne i obywatelskie. Współpracuje z wieloma organizacjami, w tym z Muzeum Powstania Warszawskiego, Domem Powstańców Warszawskich, jednostkami samorządowymi oraz lokalnymi stowarzyszeniami, co czyni ją ważnym partnerem społecznym i liderem działań wolontariackich na Mazowszu.

WYRÓŻNIENIE: Stowarzyszenie Bezdomniaki Żabiowolskie - niewielka organizacja działająca głównie na terenie powiatu grodziskiego. Zajmująca się niesieniem pomocy zwierzętom poprzez Domy Tymczasowe (tylko w 2024 roku ponad 90 psów i 200 kotów) oraz zapobieganie bezdomności w ramach akcji edukacyjnych dla dorosłych i dzieci (w szkołach i przedszkolach). Co roku zabezpiecza setki psów i kotów, dzięki czemu mają szansę na znalezienie odpowiedzialnych domów bez konieczności konfrontacji ze schroniskową traumą.

powróć